Menu
DIY / Inšpirácie

Ako si postaviť terasu

Dnešný príspevok bude o tom, ako sme si v zadnej časti domu postavili terasu. Vybetońovaná plocha tu bola už od začiatku, ako sme sem prišli bývať. Vtedy sme si kúpili slnečník, záhradné sedenie a letný čas trávili na terase. Bolo tu však veľmi teplo.

Po prerábke apartmánového domu nám zostalo viacero drevených hranolov. Ležali prikryté v záhrade takmer tri roky. Minulý rok som manželovi navrhla, aby sme tie hranoly využili a spravili si prekrytú terasu. Moc sa mu do toho nechcelo, ale nakoniec súhlasil.

Na začiatku si priestor dobre zmeral, nakreslil na výkres a postupne začal stavať. Hranoly sme natreli bielou farbou, ktorá drevo chráni aj proti poveternostným vplyvom.

Ako prvé sme urobili tzv. pätky pre stĺpy, ktoré sa do nich nasunuli a pevne prifixovali.

Keď boli postavené všetky stĺpy, pokračovali sme uložením horných hranolov. Tie sa museli najprv upraviť, aby do seba správne zapadli.

V tejto fáze sme už museli dokúpiť drevo – latky na prekrytie terasy. Tie sme ukladali medzi jednotlivými hranolami.

Okraje sme oplechovali, položili krytinu – šindel a osadili rýny, aby mohla odtekať dažďová voda. Potom prišiel čas pre mňa. Konečne som mohla terasu zariadiť a dekorovať. Kúpila som biele závesy a biele garníže.

Na terase nesmú chýbať kvety. Najradšej mám hortenzie, ale aj petúnie, ktorým sa celkom dobre darí. Tento rok som mala okrúhle jubileum a dostala som veľa darčekov, ktoré sa mi hodili aj na terasu. Veľké biele lampáše ju pekne zútulnili.

Petúnie máme tento rok prvý krát. Už sa pekne rozrástli a pomerne husto kvitnú.

Dekorácie občas mením, dopĺňam rôznymi kvetmi vo váze. Stolík pri stene zdobí stojan na fľaše. Ja ho používam na kvety. Momentálne sa tam vyníma levanduľa. Pribudla aj ozdobná klietka, do ktorej som dala brečtan. Uvidím, ako sa mu tam bude dariť.

Na záver pohľad na terasu, keď relaxujeme, pijeme kávu, jeme koláče a vnúčatá sa hojdajú na hojdačke. Nie len vnúčatá, občas v nej leňoším aj ja.

Ešte pár fotiek z oslavy môjho okrúhleho jubilea. Kvety mi priniesla moja nevesta. Bola pracovne na nejakej výstave a tieto dekorácie kvetov mi priniesla odtiaľ. Výstava v ten deň skončila a usporiadatelia ich chceli vyhodiť. Mne urobili v deň oslavy veľkú radosť.

Ako vidno na obrázkoch, terasa nám slúži nie len na relax ale aj na malé oslavy a stretnutia s rodinou a priateľmi. Letný čas si tu teraz ozaj užívame. Som rada, že sme sa do jej výstavby pustili a že to manžel tak dobre zvládol.

No Comments

    Leave a Reply