Menu
DIY

Ako vyzdobiť vankúše

Minulý rok som si kúpila nejaké obliečky na vankúše. Kúpila som vzorované aj jednofarebné biele a modré. Vtedy som ešte nevedela, kde ich presne použijem, tak som nakupovala len odhadom. Cena bola výhodná, tak som to moc neriešila. Všetky som využila, občas ich obmieňam, ale tie modré mi zostali. V blízkej budúcnosti plánujem dať našu sedaciu súpravu prečalúniť. Páči sa mi taká modrosivá farba, uvidím, či sa to podarí. A tak nastal čas na modré obliečky na vankúše.

Mám dve a aby neboli rovnaké a také fádne, rozhodla som sa jednu z nich vyzdobiť. Nedávno som si kúpila pečiatku na zdobenie farbami a objednala som si aj nejaké šablóny. Dokúpila som farby na textil a išla vyskúšať niečo, čo som ešte nerobila. Ak máte záujem, vyskúšajte.

Čo budeme potrebovať?

Pomôcky:

obliečka na vankúš, farba na textil, šablóna alebo pečiatka na zdobenie, tupovací štetec, kus kartónu, rukavice

Farbenie textilu som si vyskúšala najprv na starom vyradenom tričku. Vrchnú látku trička som podložila kartónom aby sa farba nepretlačila aj na spodnú vrstvu. Začala som so šablónou a modrou farbou. Farba bola hladká, hustá, dobre sa s ňou pracovalo, nepodtekala pod šablónu. Nanášala som ju tupovacím štetcom. Išlo to dobre. Po použití som šablónu umyla pod tečúcou vodou a utrela do sucha.

Pred nanesením druhého obrázku som šablónu neumyla, ale treba to spraviť, aby sa farba nedostala inde ako chceme. Ešte druhý motív.

Vyskúšala som aj pečiatku.

S pečiatkou sa mi robilo ľahšie a jednoduchšie. Práca šla od ruky, tak som prešla na farbenie dekorácie na obliečku. Použila som bledomodrú farbu.

Tupovacím štetcom som naniesla farbu na pečiatku. Nesmie sa jej dať veľa, lebo potom sa vzor akoby zlieva dokopy. Štetec som trochu otlačila o dno nádoby a až potom, keď bolo na ňom menej farby, nanášala na pečiatku.

Pečiatku som potom pritlačila na látku a opatrne dala preč. Hornú vrstvu obliečky som pred tým tiež podložila kartónom.

Postupovala som ďalej, robila som od oka, ale dobré je si miesto na motív vopred označiť

Na koniec som kartón vybrala a farbu na obliečke nechala vyschnúť. Asi po pol hodine som obliečku prežehlila. Žehlila som ju cez papier na pečenie. Farba sa dobre zafixovala.

Hotovo. Obliečka na vankúš je dokončená. Ako sa vám pozdáva? Na záver ešte fotky obliečky bez motívu a s motívom.

Farbenie na textil bola zaujímavá skúsenosť a už teraz viem, že nie posledná. Kúpila som si aj šablónu s vianočným motívom a tak na Vianoce vytvorím nový dekoračný vankúš. Verím, že tento postup bol zrozumiteľný a kto bude chcieť, vytvorí si podľa neho tiež niečo pekné.

Pekný večer.

No Comments

    Leave a Reply