Menu
DIY / Inšpirácie

Recyklované plechovky

Ako recyklujem plechovky, som tu už dávnejšie popísala. Opäť som si pár odložila a tentokrát som ich ozdobila technikou dekoupage. Servítkovú techniku som vyskúšala pri zdobení veľkonočných vajíčok, teraz som použila podobnú techniku dekoupage.

Chcela som vyskúšať, ako sa pracuje s ryžovým papierom, ktorý sa používa na túto techniku. Kúpila som si ho na stránke @dekupaz.sk Majú tam veľký výber, kúpila som ich niekoľko.

Ako som postupovala?

Najprv som z plechoviek odstránila papierové etikety. Išlo to jednoducho namočením plechovky do teplej vody. Plechovky som nechala vysušiť, potom boli pripravené na maľovanie. Použila som kriedové farby.

Technika dekoupage sa robí pomocou špeciálneho lepidla. Ja som si kúpila lepidlo a lak v jednom, dobre sa s ním pracovalo.

Ryžový papier som objednala s menšími motívmi, aby sa zmestili na plechovku.

Najprv som si pripravila farbu. Farby si kupujem v obchode Pantarei, mali iba snehobielu, tak som k nej pridala trošku bledohnedej. Farbu treba najprv dobre premiešať.

Plechovky som natierala jednou vrstvou, chcela som, aby vyzerali trochu “ošúchane”. Farbu som neriedila, bola tak akurát. Plechovky som nechala vyschnúť, asi po hodine som ich už zdobila.

Z ryžového papiera som si vystrihla jednotlivé motívy, niektoré som obtrhala, aby neboli okraje rovné a niektoré som zastrihla nožnicami.

Motív som priložila do stredu plechovky. Pridržiavala som ho prstami a štetcom namočeným do lepidla na dekoupage som motív natierala smerom od stredu ku okrajom, pokiaľ sa motív neprilepil. Stačilo pár ťahov štetcom a okraje pekne priľnuli k plechovke. Plechovku som ešte celú pretrela týmto prípravkom, lebo obsahoval aj lak a tak bola komplet ošetrená.

Lepidlo a lak v jednom uschli za chviľu. Týmto spôsobom som nalepila iné motívy na druhú stranu plechoviek. Dajú sa používať obojstranne.

Do plechoviek som vložila malé poháriky na vodu a dala do nich ruže alebo rozkvitnutú pažítku. Vyzeralo to takto.

Druhý motív, dekorácie s ružami.

Na stolíku v obývačke.

Recyklácia plechoviek je hotová. Robievate aj vy podobné recyklácie? Ak áno, je to fajn a ak nie, možno som vás trochu inšpirovala. Prajem vám pekný deň.

No Comments

    Leave a Reply