Menu
DIY / Inšpirácie

Zo starého nábytku nový

Nedávno sme si kúpili novú sedaciu súpravu, pretože tá stará nebola rozkladacia a práve takú sme potrebovali. Dlho sme ju vyberali, lebo máme s manželom rozdielny vkus, ale nakoniec sme našli kompromis a zhodli sme sa na jej výbere. Kúpili sme modrú rohovú sedaciu súpravu. Odtieň tej modrej je iný ako som chcela, ale inak to nešlo. Ak sedela farba, nepasoval typ sedačky a naopak. Ak sme našli sedačku podľa našich predstáv, odtieň modrej bol iný.

Ked sme umiestnili sedačku do obývačky k pôvodnému hnedému nábytku, nevedela som sa s tou kombináciou zmieriť. Tá hnedá mi k tej modrej nesedela, celá miestnosť pôsobila tmavým dojmom. Preto som sa rozhodla hnedý nábytok premaľovať. Zvolila som kriedovú farbu, odtieň snow white. Pred touto prerábkou som mala rešpekt, aj keď s maľovaním som mala už nejaké skúsenosti.

Nová sedačka s hnedočiernym stolíkom.

Pôvodný hnedý nábytok na druhej strane izby oproti sedačke.

Pred tým, ako som začala nábytok natierať, utrela som ho vlhkou handričkou, nechala vyschnúť a potom vybrúsila jemným šmirgľovým papierom. Následne som ho zbavila zvyškov prachu, dobre vyutierala a až potom som začala nanášať farbu. Farbu som trochu zriedila s vodou.

Takto vyzerali dvierka po prvom nátere a vitrína po druhom nátere. Celkovo som všetko natrela tri krát.

Tretí náter na dvierkach zásuviek. Biela farba kryje slabšie, preto som dala tri nátery.

Hnedý nábytok sa zmenil na biely. Kriedová farba schne rýchlo. Keď som natrela druhú skrinku, prvá bola už suchá. Čiže pracovala som takmer bez prestávky. Poslednú vrstvu farby som nechala vyschnúť do druhého dňa. Potom som nábytok natrela voskom na kriedové farby. Vosk som nanášala guľatým štetcom v tenkej vrstve a zvyšok vosku hneď zotrela handričkou. Vosk som nechala do druhého dňa vytvrdnúť a potom som nábytok vyleštila handričkou. Farba sa takto dobre zafixovala.

Pôvodné zlaté úchytky som vymenila za nové.

Knihy z vitríny som uložila do komody pod televízorom a do vitríny vystavila rôzne drobnosti na dekorácie.

Pred úpravou.

Po úprave.

Vedľa komody s TV som vymenila kvety vo váze a na rebrík zavesila košík so sušenými kvetmi.

O pár dní som premaľovala aj konferenčný stolík. Nohy sú kovové, tie som nefarbila. Fotka s pôvodným konferenčným stolíkom.

Stolík s novým náterom. Tu som použila penový valček, lebo na stolíku zostávali ťahy štetca. Valček to prekryl.

Celkový pohľad na prerobenú obývačku. Mám pocit, že teraz tá modrá sedacia súprava pekne ladí s tou bielou. Priestor je svieži a krásne presvetlený.

Obývačka v novom šate. Každý, kto k nám príde, vníma túto zmenu pozitívne. Prácu som dokončila za štyri dni aj s dobou čakania. Urobil sa mi pľuzgier na prste od štetca, ale to nevadí. Hreje ma dobrý pocit z vydarenej prerábky.. A ako ste na tom vy? Tiež máte na pláne nejakú prerábku? Ak áno, nech sa vám vydarí.

No Comments

    Leave a Reply