Menu
Exteriér

Hortenzie milujem

Hortenzie sú krásne kvety, ktoré som lepšie spoznala len pred pár rokmi. Kvitnú zhruba od mája do septembra. Majú rôzne zafarbenia, ja som mala s modrými a ružovými kvetmi. Potrebujú polotieň, výdatnejšiu zálievku, kyslú pôdu a tiež prihnojiť. Odvďačia sa vám bohatými kvetmi, z ktorých sa budete určite tešiť.

Zatiaľ ich pestujem iba v kvetináčoch, ktoré musím na zimu odložiť do miestnosti, kde je asi od 10 do 15°C. Vtedy potrebujú len miernu zálievku. Na jar rastlinky začnú znovu rásť a vyháňať nové výhonky. A potom ich dám zase von do záhrady. Budúci rok by som chcela vyskúšať zasadiť hortenzie priamo do záhonu. Len musím pre ne nájsť vhodné miesto.

Koncom leta začnú kvety hortenzií strácať farbu a postupne schnú. Vtedy sú vhodné na sušenie. Samozrejme na sušenie sú vhodné aj keď sú bohato sfarbené, ale to robím opatrne, lebo by som ich moc preriedila a neboli by také pekné.

Ak chcem kvety hortenzií sušiť, odstrihnem kvet aj so stonkou a zavesím smerom nadol. Suším ich volne na vzduchu, najčastejšie v obývačke, kde je dostatočné vetranie počas celého dňa. Trvá to asi týždeň, niekedy aj dlhšie. Stonka musí byť úplne suchá, potom sa dá ľahko zapichnúť do hmoty na aranžovanie.

Nakoniec aranžujem podľa toho, kde potrebujem určité miesto zútulniť alebo skrášliť. V zimnom období mám čerstvých kvetov vo váze pomenej, ale hortenzie môžu zdobiť miestnosť po celý rok.

No Comments

    Leave a Reply