Menu
Exteriér

Ruže

Ruže sú královnou kvetín. Má ich rada asi každá žena. Mne sa páčia hlavne tie dvojfarebné, ktoré majú okraje inak sfarbené, napr. bielo zelenkavé, bielo ružovkavé, ružovo bordové, žlto oranžové..

V záhrade máme veľa ruží: biele, červené, ružové, oranžové. Mám ich rovno pred kuchynským oknom, takže ma tešia od jari až do jesene. Správna starostlivosť je veľmi dôležitá. Ookolo koreňov treba pôdu pravidelne skypriť a v čase sucha ich popolievať. Odkvitnué ruže aj so stonkou odstrihnúť, potom budú ešte znova kvitnúť. Ak je teplejšia jeseň, strihám ruže do vázy ešte koncom novembra.

Všeobecne mám rada hociktoré kvety vo váze. Ddodajú priestoru príjemnú atmosféru, pohladia oko aj dušu. Aranžujem ich v interiéri aj exteriéri.

Tak napríklad ruže v exteriéri môžeme vložiť do starého už nepotrebného hrnca, ktorý už stratil jedno uško, ale dokáže vytvoriť spolu s kyticou ruží zaujímavú dekoráciu. Tento môj časom stratil farbu, tak som ho natrela bielou farbou a myslím si, že mu to celkom svädčí.

Pre milovníčky Vintage dekorácií mám ponuku na džbán, do ktorého vložím pohár s vodou a jednoducho naaranžujem kvety. Džbán je kovový a keď nechcem, aby začal hrdzavieť, odporúčam tento postup. Vydrží pekný, bez korózie ešte dlhý čas.

V interiéri mám rada kvety vo váze po celý rok. Najradšej mám úplne jednoduchú sklenenú vázu, v ktorej vyniknú pekne rôzne farebné kytice.

Niekedy sa mi páčia aj na oko nezlučitelné veci. Napríklad stará, v mojom prípade od malty znečistená krhla, ktorá spolu s kvetmi má v exteriéri tiež svoje čaro. Nie je to bežná dekorácia, ale podľa mňa môže byť.

V zimnom období máme čerstvé ruže už iba z dovozu, ale tie naše zo záhrady si môžeme usušiť. Suším ich tak ako aj iné kvety, zavesené smerom nadol. Ak sú dobre vysušené, môžem ich naaranžovať do vázy. Potrebujem na to ešte hmotu na suché aranžovanie a nožík na jej zrezanie do želaného tvaru, aby sa hmota zmestila do vázy.

Jednotlivé kvety zapichujem do hmoty a vytvorím kyticu zo sušených ruží. Vyzerá to asi takto.

Vyskúšajte.

No Comments

    Leave a Reply