Menu
Inšpirácie

Brečtan

Brečtan popínavý je vďačná nenáročná izbová rastlina, ktorej pestovanie a rozmnožovanie zvládne aj úplný začiatočník. Rozmnožujem ho pomocou odrezkov. Ak je výhonok na staršej raslinke dlhý, alebo viaceré sú dlhé, zrežem ich a dám do pohára s vodou.

Potom počkám niekoľko dní, pokiaľ narastú korienky. Niekedy to trvá týždeň, niekedy menej alebo dlhšie. Pohár alebo malú vázu s odrezkami postavím na okennú parapetu, aby mala rastlinka dosť svetla.

Tieto odrezky som mala vo vode asi týždeň, všetky okrem jedného už mali korienky a sú teda vhodné na zasadenie do kvetináča. Ten bez korienkov som dala ešte do vody.

Na sadenie si musíme pripraviť všetky pomôcky. Budeme potrebovať substrát pre izbové rastliny, kvetináč, obal na kvetináč a vodu. Ak si nechcete veľmi znečistiť ruky, je dobré použiť aj rukavice. Keď pracujem so zemou, používam rukavice vždy.

Postup je jednoduchý. Nasadím si rukavice, otvorím vrece so substrátom a dám z neho trochu na dno kvetináča. Potom vložím 3-4 odrezky s korienkami a zasypem ich ďalej so substrátom. Okolo korienkov substrát zatlačím aby výhonky rovno stáli a nepadali do strany.

Nakoniec rastlinku polejeme a kvetináč vložíme do obalu na kvetináč. Naaranžujeme podľa vlastnej fantázie.

No Comments

    Leave a Reply