Menu
DIY / Inšpirácie

Obnovené kvetináče

Chodníky okolo nášho domu máme z betónu a hoci záhrada je veľká, na chodníkoch máme veľa kvetov v kvetináčoch. Kvetináčov nie je dosť, lebo stále nejaké kvety dokupujem. Minule som nejaké hľadala a našla už len nepekné staré. Jeden som sa pokúsila zrenovovať a ďaľšie dva pôvodné skrášliť.

Prvý krát som pracovala so štruktúrovacou pastou. Okrem nej som maľovala kriedovými farbami.

Pomôcky:

štruktúrovacia pasta, kriedové farby, štetec, rukavice, vosk, handrička, špachtľa, šablóny

Starý kvetináč som poumývala, namočila do octovej vody, aby som odstránila usadeniny vodného kameňa.

Natrela som ho kriedovou farbou. Zmiešala som bielu s trochou krémovej.

Tou istou farbou som natrela terakotový kvetináč.

Keď farba uschla, čo bolo dosť rýchlo, lebo bolo teplo a pracovala som na terase, naniesla som štruktúrovaciu pastu cez šablónu.. Šablónu som nalepila, lebo na oblých predmetoch sa inak posúva.

Naniesla som vo vrstve pastu a potom som ju pomocou špachtle uhladila a prebytočné množstvo vlastne odstránila. Špachtľu som ťahala z jednej strany na druhú. Pri tomto prvom kvetináči sa mi to nepodarilo najlepšie. Šablónu som si nie celkom dobre nalepila a kde bola voľná, prešlo mi veľa pasty pod ňu a celkový výsledok nebol dobrý.

Pod ružičkami je veľa pasty a lístočky sa zliali akoby dokopy. Trošku pasty som odobrala s malým nožíkom. Druhý kvetináč sa už vydaril. Dole na obrázku vidieť, ako vyzerá pasta. Je hustejšia a naberala som ju paličkou od nanuku. Teraz v lete si paličky odkladám. Miešam s nimi aj farby. Mám malé balenia farieb, tam sú paličky tak akurát.

Špachtľu som ťahala smerom zľava doprava a uhladila povrch.

Špachtľu som zobrala manželovi, je od farby, ale dá sa kúpiť špeciálna na prácu so štruktúrovacou pastou. Šablónu som potom opatrne odlepila a motív bol hotový. Druhý kvetináč sa už vydaril.

Do tretice ešte jeden kvetináč. Mala som v ňom už zasadenú hortenziu. Najprv som ho natrela modrou farbou.

Tentokrát som zvolila inú šablónu. Znova prilepila a naniesla pastu.

Tento, pre mňa ľudový motív, som naniesla okolo celého kvetináča. Šablónu som si vždy znova nalepila tak, aby vzor pokračoval. Výsledný efekt bol celkom pekný. Všetky kvetináče som zafixovala voskom na kriedové farby a na druhý deň preleštila handričkou. Potom sa dajú bežne používať a nevadí im ani voda.

Pri prvom kvetináči som vyskúšala motív trochu zafarbiť. Skúsila som tupovacím štetcom, ale to nebolo dobré, tak som pokračovala štetôčkami na čistenie uší. Nanášala som veľmi málo farby. Štetôčku som namočila trochu do farby a ešte som ju otrela o handričku a až potom natierala jednotlivé vystúpené časti motívu.

Kvetináče boli dokončené, tak som si do nich nadekorovala kvety. V tom modrom bola modrá hortenzia už zasadená. Ten prvý, trochu nevydarený sa medzi ostatnými stratil. Pri fotení som dala doňho ružovú hortenziu, lebo teraz začala pekne kvitnúť. Kvetináč bol pre ňu malý, ale to bolo len pre fotenie. Už je v ňom iná kvetinka.

Hotový kvetinový kútik na terase.

Kvetináče obnovené, práca dokončená a k tomu dobrý pocit na duši. Ja pracujem s kriedovými farbami, ale sú aj iné vhodné farby. Je len na vás, s ktorými budete pracovať. Dôležité je, aby sme sa z výsledku tešili a mali dobrý pocit , že sme dokázali opäť niečo nové. Prajem vám pri vašej tvorivosti veľa úspechov.

No Comments

    Leave a Reply