Menu
Inšpirácie

Veľkonočná dekorácia

Sviatky jari sú už za dverami a prípravy na Veľkú noc v plnom prúde. Na jar sa viacmenej všetci tešíme a tak naše domovy zútulňujeme a rozjasňujeme pomocou prvých jarných kvetov. Tie samozrejme patria aj k Veľkej noci. Symbolom Veľkej noci sú okrem jarných kvietkov aj rôzne zdobené vajíčka. Tie nesmú chýbať pri dekorovaní našich príbytkov.

Jarné kvietky mám už pripravené a tak som začala s prípravou vajíčok. Vytvorila som z nich akýsi veniec na stôl. Túto dekoráciu nemám z vlastnej hlavy, veľmi sa mi zapáčila a tak som ju vyskúšala. Trochu som ju vylepšila a pracovala som aj servítkovou technikou.

Tu je návod, ako na to.

Potrebujeme vajíčka, z ktorých vyberieme opatrne obsah,

Na vajíčko jemne klepneme malou lyžičkou tak, aby sa poškodila iba škrupina na jednom mieste. Opatrne škrupinu odstránime a obsah vajíčka vylejeme do misky. Vajíčko zvnútra opláchneme a necháme vysušiť.

Potom vajíčka natrieme bielou farbou. Ak by som mala biele vajíčka, farbenie by nebolo potrebné.

Vajíčko som dala na špajlu alebo nožík a natierala farbou. Lepšie to fungovalo s nožíkom, na špajli sa vajíčko moc točilo. Natreté vajíčka som položila do pohára tak, aby sa o seba neopierali a dobre vyschli.

Asi po hodine som vajíčka ozdobila servítkovou technikou. Robila som to prvý krát a šlo to celkom dobre. Potrebujeme k tomu vodou riediteľný lak, štetec a vhodný servítok s motívom.

Servítok si musíme najprv pripraviť. Má dve tenké biele vrstvy, ktoré opatrne odstránime a necháme si iba tretiu vrstvu so vzorom. Potrebný motív vystrihneme. Na 10 vajíčok, 10 moívov.

Pripravený motív priložíme na vajíčko a štetcom namočeným v laku opatrne smerom zo stredu ku strane potierame motív. Týmto spôsobom sa motív prilepí.

Na vytvorenie venčeka potrebujeme nejaký okrúhly predmet. Použila som šálku a okolo nej prikladala a lepila pomocou tavnej pištole vajíčka.. Tak vznikol venček z vajíčok.

Hotový venček som postavila na okrúhly drevený podnos, omotaný špagátom. Do vnútra vajíčok som dala ružové slamienky. Chcela som biely nevestin závoj – gypsomilku, ale nezohnala som ju. Tak je tu ružovej viac, ako som chcela. Vajíčok som použila 9, jedno zostalo.

Toto bola v podstate jednoduchá dekorácia na sviatočný stôl. Pokiaľ by som mala biele vajíčka, šlo by to ešte jednoduchšie. Dúfam, že som vás trochu inšpirovala a tiež si na sviatky niečo pekné vytvoríte.

Prajem vám dobrú noc.

No Comments

    Leave a Reply